E-rēķins ir strukturēts elektronisks dokuments, kas izveidots un apstrādājams mašīnlasāmā veidā. Viens no visbiežāk izmantotajiem e-rēķinu formātiem ir XML (Extensible Markup Language). Šajā formātā e-rēķina saturs tiek aprakstīts tā, lai IT sistēmas to varētu apstrādāt automatizēti. IT nespeciālistiem tas būtu labāk saprotams pēc analoģijas ar bankas konta izrakstu. Internetbankā iegūtais bankas konta izraksts pēc savas formas ir tāds pats kā e-rēķins. Arī tas ir veidots XML formātā, tikai tā satura aprakstīšanai tiek izmantots cits standarts.
Vēl joprojām gan grāmatvežu, gan uzņēmumu vadītāju vidū pastāv nepareizs priekšstats, ka e-rēķini ir arī PDF, Microsoft Word vai Excel formātā sagatavots rēķins vai rēķina attēlojums PNG vai JPEG failā. Lai arī šie rēķini ir sagatavoti elektroniski un ir elektroniski dokumenti, tie nesatur strukturētus datus un nav mašīnlasāmi, tāpēc tie nav e-rēķini.
Eiropas Savienības (ES) direktīvā 2014/55/ES noteikts, ka valsts tiešās pārvaldes iestādēm publiskajos iepirkumos jāspēj pieņemt elektroniskos rēķinus. Līdz ar to 2019. gada 9. aprīļa Ministru kabineta noteikumos Nr. 154 “Piemērojamais elektroniskā rēķina standarts un tā pamatelementu izmantošanas specifikācija un aprites kārtība” ir noteikts, ka “pasūtītājs, sabiedrisko pakalpojumu sniedzējs, kā arī publiskais partneris vai tā pārstāvis pieņem elektroniskā veidā sagatavoto un izsniegto rēķinu, kas atbilst piemērojamajam elektroniskā rēķina standartam”, turklāt e-rēķinu sintakšu saraksts tiek noteikts kā “piemērojamais elektroniskā rēķina standarts šo noteikumu izpratnē ir dokumentu kopums, uz kuru atsauce publicēta Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī un ko veido Latvijas nacionālā standarta statusā adaptētais Eiropas Savienības standarts LVS EN 16931-1:2017 “Elektroniskie rēķini. 1. daļa. Elektronisko rēķinu pamatelementu semantisko datu modelis” un ar to saistītā tehniskā specifikācija LVS CEN/TS 16931-2:2017 “Elektroniskie rēķini. 2. daļa: Standartam EN 16931-1 atbilstošo sintakšu saraksts””.
Arī Ministru kabineta noteikumos Nr. 585 “Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju” ir izveidota atsauce uz Latvijā pieņemto e-rēķinu standartu. 7.7 pantā norādīts: “Sagatavojot elektronisko rēķinu atbilstoši Eiropas Savienības standartam LVS EN 16931-1:2017 “Elektroniskie rēķini. 1. daļa. Elektronisko rēķinu pamatelementu semantisko datu modelis”, uzņēmums to izraksta atbilstoši tehniskajā specifikācijā LVS CEN/TS 16931-2:2017 “Elektroniskie rēķini. 2. daļa: Standartam EN 16931-1 atbilstošo sintakšu saraksts” noteiktajai ISO/IEC 19845 (UBL 2.1) sintaksei.”
Apmaiņu ar e-rēķiniem var realizēt dažādi:
Izmantojot e-pastu, jāatceras, ka e-pastā jāieslēdz paziņojuma pieprasīšana par e-pasta saņemšanu un izlasīšanu, lai garantēti saņemtu informāciju, ka darījuma partneris rēķinu ir saņēmis un vismaz apskatījies. Apmaiņas process tiek paātrināts, ja grāmatvedības programmā ir iespēja nosūtīt e-rēķinu pa e-pastu automātiski.
Izmantojot e-adresi vai citus datu apmaiņas kanālus, e-rēķina apstrāde grāmatvedības programmā ir daudz ērtāka, jo dokuments uzreiz tiek nosūtīts un saņemts no programmas programmā, – dokuments nav vispirms jāsaglabā datu nesējā un pēc tam jāimportē programmā.
E-rēķinu ieviešanas ātrums un vieglums uzņēmumā ir atkarīgs no vairākiem faktoriem.
E-rēķinu ieviešanas process katrā uzņēmuma var atšķirties, tomēr kopumā piedāvājam vadīties pēc tālāk norādītajiem soļiem un tos pielāgot sava uzņēmuma vajadzībām.
Ja jūsu grāmatvedības sistēma nepiedāvā iespēju nosūtīt un saņemt e-rēķinus, tad iesakām izvēlēties sistēmu Jumis vai arī izveidot integrāciju savā grāmatvedības sistēmā, izmantojot mūsu izveidoto kodu bibliotēku izstrādātājiem .
E-rēķinu izmantošana atvieglo ne tikai grāmatvedības, bet arī preču uzskaites darbinieku darbu. Cik laika un resursu tiek ietaupīts, izmantojot e-rēķinu!
Noliktavā tiek saņemta pavadzīme ar desmitiem preču ierakstu – manuāli ievadot dokumentu, laika patēriņš būs vismaz 10 minūtes, bet e-rēķina automātiskā apstrāde ilgs ne vairāk par minūti. Turklāt – un tas ir svarīgi – līdz minimumam samazinās pārrakstīšanās kļūdu risks.